
Rendszerbiológia mester
Vilnius, Litvánia
IDŐTARTAM
2 Years
NYELVEK
Angol
PACE
Teljes idő
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ
01 Jul 2025
LEGKORÁBBI KEZDÉSI DÁTUM
01 Sep 2025
TANDÍJ
EUR 5538 / per year *
TANULMÁNYI FORMÁTUM
Az egyetemen
* jelentkezési díj 100 EUR
Bevezetés
A Rendszerbiológia mesterképzés az Általános Orvostudományi Kar, az Élettudományi Központ, valamint a Matematika és Informatika Kar együttműködésével kerül kidolgozásra. Ez az interdiszciplináris mesterképzési program felkészíti a hallgatókat arra, hogy valós munkát végezzenek a gyorsan fejlődő területeken, többek között a biológiai rendszerek modellezésében, a biomérnöki tudományokban, a szintetikus biológiában, a bioinformatikában, a neurobiológiában és az adatelemzésben. Ideális azoknak a jelenlegi és jövőbeli biológusoknak, akik a legerősebb statisztikai modellek és programozási eszközök előnyeit szeretnék kihasználni, hogy számszerűsíthető eredményeket érjenek el választott területükön.
Miért válassza ezt a programot?
- Interdiszciplináris program, amely magasan képzett tudósokat készít fel a szakmai karrierre.
- Jutalmazó programstruktúra, amely a jövő biológusait megismerteti a nagy teljesítményű statisztikai modellekkel és információs technológiákkal.
- Előremutató tanterv, amely a tudósokat felkészíti a gyorsan fejlődő területeken betöltött vezetői szerepekre.
- Vezető karok - a kurzusokat olyan oktatók tartják, akik széleskörű és mélyreható szakértelemmel és tapasztalattal rendelkeznek magán- és közintézményekben.
A program eredménye
- A sejtszerkezet és viselkedési minták molekuláris szintű ismerete, az emberi szervek és rendszerek funkciói és a fiziológiai szabályozás mechanizmusai
- Képes a rendszerbiológia területéről származó adatok elemzésére, kezelésére és modellezésére új technológiák fejlesztése céljából
- Képes megfelelő modellezési stratégiát kiválasztani egy adott biológiai tartományra vagy problémára, valamint képes alap- vagy alkalmazott kutatási projektek felállítására és vezetésére új technológiák fejlesztése céljából a felmerülő problémák megoldása érdekében.
- Képes kritikai megközelítéssel információt gyűjteni és elemezni a rendszerbiológiával kapcsolatos kutatásokról, valamint technológiai megfigyeléseket végezni
- Modern kutatási módszerek ismerete és alkalmazása a genetikában, epigenetikában, transzkriptomikában, proteomikában és neurobiológiában
- Képes a biológiai rendszerek evolúciós folyamatait leíró matematikai modellek értelmezésére
- A fejlett adatfeldolgozási és programozási technikák megértése
- Gyakorlati számítások elvégzésének képessége modern, nagy teljesítményű nyílt számítástechnikai platformokon
- Képes matematikai nyelven leírni a biológiai rendszerek evolúciós folyamatait
- Rendszerbiológiai gyakorlati és elméleti munkavégzés képessége a határidők és a bioetikai követelmények betartásával
- Olyan készségek összegzése, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy világosan kommunikáljanak más területek szakembereivel vagy a nyilvánossággal a szakmai projektekről, valamint a munka vagy a feladatok eredményeiről
- Képes önállóan és egy multidiszciplináris csapat tagjaként dolgozni, valamint őszintén és az etikai kötelezettségeknek megfelelően cselekedni
- Képes saját szakmai gyakorlatukat kritikusan elemezni annak javítása érdekében
Karrierlehetőségek
- A Rendszerbiológia szakon végzettek az állami (egyetemek, egészségügyi intézmények, kutatóintézetek) és a magánszektorban (biotechnológiai és gyógyszeripari cégek) egyaránt találhatnak állást.
- Ezek a szakemberek olyan területeken is vonzóak lehetnek, ahol a tudomány, a tanulmányok és az üzleti élet integrálódik.
- A hallgatók dönthetnek úgy is, hogy PhD tanulmányok útján folytatják pályafutásukat.
Tanterv
Tanulmányok terjedelme: 120 ECTS kredit
Hossz: 2 év
1. félév
Kötelező tanfolyamok
- Genomics
- Adatbányászat
Választható kurzusok (élet- és egészségtudományi alapképzés)
- GNU/Linux típusú operációs rendszerek
- Programozás biológiai adatok elemzéséhez
- Többváltozós statisztika R-vel
Választható kurzusok (informatika és fizikai alapképzés)
- Humán élettan
- A biológia alapvető fogalmai
- Sejtbiológia
2. félév
Kötelező tanfolyamok
- Matematikai modellezés
- Epigenomics
- Transzkriptomika
- Egészségügyi informatika
- Tudományos Fórum**
3. félév
Kötelező tanfolyamok
- proteomikai
- Systems Biology
- Neurobiológiai
- Matematikai élettan
- Tudományos Fórum**
4. félév
Kötelező tanfolyamok
- Mesterdolgozat készítése és megvédése
Ha a hallgató a felkínált szabadon választható kurzusokból kiváló tudással rendelkezik, a Tanulmányi Programbizottságnak megfelelően a hallgató az alábbiakban felsorolt MSc képzések közül választhat más képzést is:
„Biokémia” (621C73001), „Genetika” (621C40001), „Számítógépes modellezés” (621I10002) és „Szoftverfejlesztés” (621I30001).
A kiválasztás korlátozásai:
- Egy kurzusnak 5 ECTS-nek kell lennie
- Egy kurzust nem szabad később a programban tanítani
** (Tudományos Fórum) Szemináriumok bizonyos területeken a legújabb és legfejlettebb kutatási cikkek kritikus értékelésével. A legújabb tudományos hírekkel, problémákkal és megközelítésekkel foglalkoznak. Meghívott előadók és potenciális munkaadók tarthatnak szemináriumokat.