
MSc in
Gyógyszermérnöki mester Ghent University - Faculty of Bioscience Engineering

Bevezetés
A Master of Science in Pharmaceutical Engineering (a továbbiakban MPE rövidítve) egy angol nyelven oktatott program. 120 kreditből áll, és egyedülálló Flandriában és Belgiumban. A mesterképzésbe beáramlást a gyógyszertudományok, a biotudományi mérnökök, a kémia, a bio-ipari tudományok és a biotudományi mérnöki technológia (biotechnológiai modul) alapképzési programjai, valamint a hasonló korábbi végzettséggel rendelkező nemzetközi hallgatók biztosítanak.
Az elmúlt évtizedekben a gyógyszerek előállításának módja főként nem hatékony, szuboptimális és nem túl fenntartható szakaszos folyamatokon alapul, amelyeknél a végtermék minőségét off-line laboratóriumi vizsgálatokkal értékelik, amelyeket korlátozott számú véletlenszerűen gyűjtött mintán végeznek a gyártás után. A gyógyszergyártás szigorú szabályozása a gyártási innováció „szűk keresztmetszetét” is jelentette. A törvényhozó hatóságok (például az FDA, az EMA) azonban a 2000-es évek elején sürgették, hogy a (bio)gyógyszergyártási folyamatokat tegyék tudományosan megalapozottabbá, hatékonyabbá, rugalmasabbá és a folyamaton belüli minőségellenőrzésen és -ellenőrzésen alapulnak.
Az MPE program víziója az, hogy a jövő gyógyszergyártási folyamatai jelentős átalakuláson mennek keresztül, hogy képesek legyenek az egyre összetettebb és egyre jobban testreszabott/személyre szabott gyógyszerkészítmények gyártására. Egyrészt újszerű gyártási koncepciók megvalósítására van szükség (pl. átállás kötegelt gyártásról folyamatos gyártásra), másrészt magas fokú digitalizálásra és automatizálásra (az „ipar 4.0” koncepciók, mint pl. soft szenzorok és digitális ikrek megvalósítása) nélküzlözhetetlen. A gyógyszerészeti és mérnöki ismeretek és készségek kombinációját igényli a jövő gyógyszergyártási folyamatainak fejlesztése a holnap gyógyszertermékei és ellátási igényei számára. Ezért ezek az átmenetek új munkaköri és készségigényekhez vezetnek.
A gyógyszermérnök mesternek képesnek kell lennie innovatív, rugalmas, költséghatékony, automatizált és fenntartható folyamatok tervezésére és fejlesztésére a jövőbeni összetett és személyre szabott gyógyszertermékek előállításához, lehetővé téve az aktív molekulák célzott bejuttatását az emberi szervezetbe.